One end of a cord is fixed and a small 0.300-kg object is attached to the other
ID: 2061819 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.300-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 3.00 m, as shown in the figure below. When ? = 30.0°, the speed of the object is 7.20 m/s.(a) At this instant, find the tension in the string.
T = 1 N
(b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration. ar = 2 m/s2 inward
at = 3 m/s2 downward tangent to the circle
(c) At this instant, find the total acceleration.
atotal = 4 m/s2 inward and below the cord at 5 °
Explanation / Answer
a)the vertical component of tension is Tcos=m*g
so T=0.3*10/cos 30=3.46 N
and the Centripetal force = m * v^2/r = 0.3 * 7.2^2 /3 = 5.184 N
so the total tension = 3.46+ 5.164 = 8.64 N
b)The net force that is directed toward the center(radial force) = 8.64 – 0.3 * 9.8 * cos 30
Radial acceleration = net radial force ÷ mass
Radial acceleration = (8.64 – 0.3 * 10 * cos 30 ) ÷ 0.3 = 20.13 m/s^2
The tangential force = m* g * sin = 0.3 * 10 * sin 30
Tangential acceleration = tangential force ÷ mass = 10 * sin 30 = 5 m/s^2
c)
Total acceleration = (20.13^2 + 5^2)^0.5 = 20.74 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.