Desperately need help with part B only of this problem. Cannot seem to get the c
ID: 2061061 • Letter: D
Question
Desperately need help with part B only of this problem. Cannot seem to get the calculation correctly for some reason.A light bulb has a resistance of 200 O. It is connected to a standard wall socket (120 V rms, 60.0 Hz).
(a) Determine the current in the bulb.
Answer: 0.6A
****(b) Determine the current in the bulb after a 14.5-µF capacitor is added in series in the circuit.*****
?????
(c) It is possible to return the current in the bulb to the value calculated in part (a) by adding an inductor in series with the bulb and the capacitor. What is the value of the inductance of this inductor?
0.485 H
Explanation / Answer
impedance due to capacitor = 1/C = 1/(2*60*14.5*10^-6) = 182.9
impedance due to resistor and capacitor = ((182.9)^2+200^2)^1/2 = 271.02
current = 120/271.02 = .442A
f = 1/2LC
usng this we get L = .0485H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.