A diver of mass 60kg, on entering the water with an initial velocity of 14.87ms-
ID: 2059739 • Letter: A
Question
A diver of mass 60kg, on entering the water with an initial velocity of 14.87ms-1, experienced a force of resistance due to the opposing motion of magnitude of 180v Newtons, where v is the velocity of the diver in ms-1 . In addition to the force of gravity, the diver also experiences a constant upward buoyancy force of 720N. Take the origin of motion to be the surface of the water. The magnitude g of the acceleration due to gravity can be taken as 10ms-1 . Calculate the maximum depth, in metres the diver will submerge. Give answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
Let the required Distance be s
Resistance due to the opposing motion =- ma = 180v
Therefore
60*-a = 180v
-ve sign due to deceleration
Therefore
a = -3v
dv/ds =- 3v
dv/v = -3ds
Integrate both sides
lnv = -3s + C
As at s = 0 , v = 14.87 therefore
C = 2.7
Therefore
lnv = -3s + C
v = e2.7-3s
At it stops Vertical forces becomes in Equilibrium
Therefore
mg - 180v - 720 = 0
Therefore
600 - 180*e2.7-3s - 720 = 0
180e2.7-3s = - 120
2.7 - 3s = - 0.666
Therefore
s = 1.122 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.