A distraught employee, Fang W. Arson, put a torch to a manufacturing plant on a
ID: 2417075 • Letter: A
Question
A distraught employee, Fang W. Arson, put a torch to a manufacturing plant on a blustery February 26. The resulting blaze destroyed the plant and its contents. Fortunately, certain accounting records were kept in another building. They reveal the following for the period from January 1, 2011 to February 26, 2011: Direct materials purchased $160,000, Work-in-process inventory, 1/1/2011 $34,000 Direct materials inventory, 1/1/2011 $16,000 Finished goods inventory, 1/1/2011 $30,000 Manufacturing overhead costs 40% of conversion costs, Revenues $500,000, DL $180,000, Prime cost $294,000, Gross margin percentage base on revenues 20%, Cost of goods available for sale $450,000. The loss is fully covered by insurance. The insurance company wants to know the historical cost of the inventories as a basis for negotiating a settlement, although the settlement is actually is actually to be based on replacement cost, not historical cost. Calculate the cost of: 1. Finished goods inventory, 2/26,2009 2. Work in process inventory, 2/26/2009 3. Direct materials inventory, 2/26/2009 This question has already been answered but I am unsure about how overhead and cost of goods sold was calculated. Here is the calculation for overhead: ($180,000/60)x40 – Where did the 60 and 40 come from? Here is the calculation for COGS: $500,000x80% - Where did the 80% come from?
Explanation / Answer
Calculation of Overhead.
Conversion costs are the combination of direct labor costs plus manufacturing overhead costs. As per this definition,
Direct Labor + Manufacturing Overhead = Conversion Costs.
Now, it has been given in the question that Manufacturing overhead is 40% of Conversion costs
So, putting this value in above equation,
Direct Labor + 40% of Conversion costs = Conversion Costs.
So, Direct Labor = Conversion Costs - 40% of Conversion costs
So, Direct Labor = 60% of Conversion Costs
So, Conversion Costs = Direct Labor / 60%
Now, Manufacturing overhead = 40% of Conversion costs
= 40% of (Direct Labor / 60%)
= ($180,000/60)x40
= $120,000
Calculation of COGS
It has been given that Gross margin percentage base on revenues is 20%.
When we deduct margin from revenue, the resultant is COGS.
Let Revenue = 100
Margin = 20% of 100 = 20
So, COGS = 100-20 = 80
So, COGS is 80% of Revenue = 80% of $500,000 = $400,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.