A mass that is 10 kg slides down an inclined plane. The coefficient of kinetic f
ID: 2059683 • Letter: A
Question
A mass that is 10 kg slides down an inclined plane. The coefficient of kinetic friction is uk=0.120. At the bottom of the incline, the mass slides over a frictionless horizontal plane before colliding with a compressing spring of spring constant k=50000 N/m. The spring obeys Hooke's Law. The angle of the incline is 45 degrees. The length of the incline is 5 m and it is 5 m in height.By using the work-energy theorem, calculate the kinetic energy and hence the velocity of the mass just as it touches the spring.
Explanation / Answer
initial potential energy = 5*10*10 = 500
frictional force = mgcos 45 *uk = 50*1/2*.12
distance travelled by block = 52
power dissipated = distance *F = 6/2*52 =30
final potential energy of spring = 500-30 = 470
1/2kx^2 = 470
x^2 = 940/50000
x = .137m = 137cm
for velocity before touching spring equate its kinetic energy
1/2mV^2 = 470
V^2 = 940/10
V = 9.69
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.