Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Small rockets are used to make tiny adjustments in the speeds of satellites. One

ID: 2058545 • Letter: S

Question

Small rockets are used to make tiny adjustments in the speeds of satellites. One such rocket has a thrust of 35 N. If it is fired to change the velocity of a 71900 kg spacecraft by 63 cm/s, how long should it be fired?
min

A 2590-kg van runs into the back of a 821-kg compact car at rest. They move off together at 8.5 m/s. Assuming the friction with the road is negligible, calculate the initial speed of the van.
m/s

Explanation / Answer

change in momentum=mass*velocity=force*time =>35*t=71900*.63 =>t=1294.2 sec initial momentum=final momentum =>2590*v=(2590+821)*8.5 =>v=11.19

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote