Small Steps sells step stools. Their budget information is shown below. selling
ID: 2503819 • Letter: S
Question
Small Steps sells step stools. Their budget information is shown below.
selling price: $40 per stool
Variable expense:$30 per stool
Fixed Expense:$24,000
use the above information to answer the following questions.
1. Draw a CVP Graph for Small Steps and label the parts.
2. Calculate the Contribution Margin and contribution margin ratio.
3. Calculate Break Even in Units
4. How many steps stools would small steps need to sell to reach a profit of $10,000?
5. If they have a profit(net income) of $10,000 what is their Margin Safety Ratio?
Explanation / Answer
1)
2)
Contribution Margin per unit = Selling Price - Variable cost
Contribution Margin per unit = 40-30
Contribution Margin per unit = $ 10
Contribution margin ratio = Contribution Margin per unit/Sale
Contribution margin ratio = 10/40
Contribution margin ratio = 25%
3)
Break Even in Units = Fixed Cost/Contribution Margin per unit
Break Even in Units = 24000/10
Break Even in Units = 2400 unit
4)How many steps stools would small steps need to sell to reach a profit of $10,000?
No of Step stools need to sell to reach a profit of $10,000 = (Fixed Cost + target Profit)/Contribution Margin per unit
No of Step stools need to sell to reach a profit of $10,000 = (24000+10000)/10
No of Step stools need to sell to reach a profit of $10,000 = 3400
5)If they have a profit(net income) of $10,000 what is their Margin Safety Ratio?
Margin Safety Ratio = (3400-2400)/3400
Margin Safety Ratio = 29.41%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.