A 5.92 -kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x compon
ID: 2058451 • Letter: A
Question
A 5.92-kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x component of velocity is 4.95 m/s and its y component of velocity is -2.76 m/s. At a later time t = 2.00 s, the particle is located at x = 8.50 m and y = 5.00 m. What constant force acted on the object during this time interval? -magnitude and direction A 5.92-kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x component of velocity is 4.95 m/s and its y component of velocity is -2.76 m/s. At a later time t = 2.00 s, the particle is located at x = 8.50 m and y = 5.00 m. What constant force acted on the object during this time interval? -magnitude and direction A 5.92-kg object passes through the origin at time t = 0 such that its x component of velocity is 4.95 m/s and its y component of velocity is -2.76 m/s. At a later time t = 2.00 s, the particle is located at x = 8.50 m and y = 5.00 m. What constant force acted on the object during this time interval? -magnitude and directionExplanation / Answer
First, lets find the total initial velocity by the pythagoream theorem
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.