What is the final velocity of car 2 in the ground (original) reference frame? A
ID: 2058320 • Letter: W
Question
What is the final velocity of car 2 in the ground (original) reference frame? A bumper car with mass m1 = 104 kg is moving to the right with a velocity of v1 = 4.2 m/s .A second bumper car with mass m2 = 97 kg is moving to the left with a velocity of v2 = -3.9 m/s. The two cars have an elastic collision . Assume the surface is frictionless.Explanation / Answer
suppose after collision m1 moves with velocity v1 rigthward..... & m2 moves with velocity v2 rightward..... applying conservation of momentum 104x(4.2) - 97x(3.9) = 104x(v1) + 97x(v2)- - - - - - -> equation 1 applying coefficient of restitution = (velocity of separation/velocity of approach) 1 = (v2 - v1)/(4.2+3.9) - - - - - -> equation 2 solving v2 = 4.48 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.