A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.3
ID: 2058317 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.30 T. The coil has a diameter 95 cm, a resistance of 30 O, and generates a back emf of 97 VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency ?A.(A) At what angular frequency, ?B relative to ?A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 77 VRMS?
?B = ?A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS with a no-load angular frequency ?A, how much current is flowing throught the motor?
A
Explanation / Answer
a)
= A B cos
= d/dt = AB sin d/dt = AB sin
>>>> B/A = B/A
>>>> B/A = 77/97 = 0.794
----------------------------------------------
b)
i = V/R = 120/30 = 4 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.