A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.6
ID: 1433708 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 2.60 T. The coil has a diameter 85 cm, a resistance of 25 , and generates a back emf of 108 VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency A.
(A) At what angular frequency, B relative to A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 88 VRMS?
B = A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS now with a load (e.g running a fan) and at the angular frequency A, how much current is flowing throught the motor?
A
Explanation / Answer
part a )
wb/wa = 88/108
wb = 0.8148 wa
part b )
I = (120 - 108)/ 25
I = 0.48 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.