4. The solar wind consists of particles, including protons, that flow outward fr
ID: 2057458 • Letter: 4
Question
4. The solar wind consists of particles, including protons, that flow outward from
the Sun. Near the Earth, the density of protons in the solar wind is 8.72×10-6 protons/cm3, speeding through space at 475 km/s. What is the magnitude of the
current density of protons near the Earth?
5. A resistor has a potential difference of 5.65 volts applied across it, and a current
of 345 mA flows through it. What is its resistance?
6. You find a used battery and discover that it is no longer strong enough to power
your CD player. Out of curiosity, you decide to find out what potential
difference it actually supplies. You connect it to a 1.25 k resistor and an
ammeter (a device that measures current) and discover that the current through
the circuit is 1.03 mA . What is the potential difference?
Explanation / Answer
4. J = 8.72 x 10-6 x 475 x 1000 x 100 = 41420
5.R = V/I = 5.65/0.345
R = 16.37 ohm
6.V = IR = 1.03 x 10-3 x 1.25 x 1000
V = 1.2875 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.