4. The particle is moving to the left at what time intervals? a. 0 to 2 b. 2 to
ID: 1882744 • Letter: 4
Question
4. The particle is moving to the left at what time intervals? a. 0 to 2 b. 2 to 4s c. I so 3 s d. 0to 1 s and 3 to4 s. A bleck of mass im connected to a spring of spring coestant & is pulled x cm to the right from its relaxed position and released. The frequency of oscillation of the block-spring system is fWat will be the frequency of a similar system with mass dm and spring constant 4k a. 0.25 f b. 05f d. 2f e. 4 6. The equilibrium length of a spring is 20 cm. It is stretched by 5 cm and released, thereby undergoing simple harmonic motion. The magnitude of the acceleration of the spring is greatest when its length is a. 15 cm b. 20em c. 25 cm d. Both (a) and (c) 7. The pasinion-vs-time graph of a particle in SHM is shown below. The phase constant of the particle is 60 30 3 69 12 -30 -60 c. 2t b. T d.2 8. The time period of a pendulum of length L is T. If the length is increased to 2L, ts time period becomes: a. 14T c. 2T d. 4T b. T 9 The oquation of a particle undergoing SHM is given by (10 cm) cos(6.3t) x(t) Its freqaency is a. 63 Hz b. 1.0 Hz c. 0.16 Haz d. 10 HzExplanation / Answer
4)incomplete ques
5)(c) f
explanation:
we know that,
f1 = 1/2 pi sqrt (k/m)
k' = 4k and m' = 4m
f2 = 1/2 pi sqrt (4k/4m) = 1/2 sqrt (k/m) = f
6)25 cm
The greater the force, the greater will be the acceleration. from Hook's law, F = kx ; the greater the stretch, the greater will be the force. So its 25 cm
8)(a)1.4 T
T = 2 pi sqrt (L/g)
T' = 2 pi sqrt (2L/g)
T'/T = sqrt(2)
T' = sqrt (2) T = 1.4 T
9)(b)1 Hz
wt = 6.3 t
w = 6.3
2 pi f = 6.3 = f = 6.3/2 x 3.14 = 1 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.