The graph at the right shows the results of a photoelectric effect experiment in
ID: 2056752 • Letter: T
Question
The graph at the right shows the results of a photoelectric effect experiment in which the stopping voltage was measured for several frequencies of light. The slope of the line is 4.0times10-15 Volts/Hz. and the v intercept is f0 = 6.0times1014 Hz. What is the work function, Phi, of the material? Phi = -6.0 eV Phi = -4.0 eV Phi = +2.4 eV Phi = +4.0 eV Phi = +6.0 eV What value of Planck's constant, h, does this data yield? h = 6.0times10-34 Js h = 6.2times10-34 Js h = 6.4times10-34 Js h = 6.6times10-34 Js h = 6.8times10-34 JsExplanation / Answer
A plot of V versus f for different frequencies of light will yield a linear plot with a slope (h/e) and a V intercept of (- f /e)
h/e=4*10^-15
h=6.4*10-34
Work function=6*1014*6.4*10-34/1.602*10^-19
=2.397 eV =2.4 eV
(a)=2.4 eV
(b)h=h=6.4*10-34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.