A piston (with mass M = 2.0 kg) in a car engine is in vertical simple harmonic m
ID: 2056538 • Letter: A
Question
A piston (with mass M = 2.0 kg) in a car engine is in vertical simple harmonic motion with amplitude A = 5.0 cm. If the engine is running at 3710 rev/min. What is the maximum velocity (m/s) of the piston? What is the maximum acceleration (m/s2) of the piston? Suppose a small 100 g piece of metal were to break loose from the surface of the piston when it (the piston) is at the lowest point (z = -5.0 cm and v = 0). At what position (m) the piece of metal lose contact with the piston? What is the velocity (m/s) of the metal piece when it loses contact with the piston?Explanation / Answer
eqquation for simple harmonic motion
x = A sin(t - )
V = dx/dt = A * cos(t - )
Given = 3710/(2*pi*60) rad/s = 9.841 rad/s
(a)
Maximum velocity is
V = A = 5 * 10^-2 * 9.841 = 0.493 m/s
(b)
Acceleration = dv/dt = -A2 sin(t - )
Maximum acceleration = A2 = 5/100 * 9.841^2 = 4.84 m2/s
(c)
It looses contact when x = 0 m, since the bottom part starts to decelerate but the top part will not and move with same velocity.
(d)
K of metal needs to be found
= sqrt(k/m)
initially mass = 2 kg
= 9.841 rad/s
k = ^2 * m = 9.841^2 * 2 = 193.69
k per unit wt. of mass = k/2 = 193.69/2 = 96.85
when the metal breaks off,
it will have two springs it will acts as if two springs k1 and k2 are in series
K1 = 96.85 * ( 2 - 0.1) = 184.02
K2 = 96.85 * 0.1 = 9.685
Keff = 1/(1/k1 + 1/k2) = 1/(1/184.02 + 1/9.685) = 9.21
new = sqrt(Knew/m) = sqrt(9.21/2) = 2.15
Velocity max = Anew = 5 * 2.15/100 = 0.1075 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.