A block is at rest on the incline shown in the figure. The coefficients of stati
ID: 2055907 • Letter: A
Question
A block is at rest on the incline shown in the figure. The coefficients of static and kinetic friction are us = 0.51 and uk = 0.43, respectively. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .What is the frictional force acting on the 12 kg mass? Answer in units of N (In the picture the 12kg mass is at rest on the incline at 23')What is the largest angle which the incline
can have so that the mass does not slide down
the incline?
Answer in units of angle degree
What is the acceleration of the block down
the incline if the angle of the incline is 29degrees ?
Answer in units of m/s2
Explanation / Answer
the largest angle which the incline can have so that the mass does not slide down the incline is given by
tan = 0.51
=> =27.02 degrees.
the acceleration of the block down
the incline if the angle of the incline is 29degrees = 1.065 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.