A block is at rest on the incline shown in the figure. The coefficients of stati
ID: 2055455 • Letter: A
Question
A block is at rest on the incline shown in thefigure. The coefficients of static and kinetic
friction are µs = 0.47 and µk = 0.4, respec-
tively.The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .What is the frictional force acting on the
47 kg mass?
Answer in units of N
Part 2
What is the largest angle which the incline
can have so that the mass does not slide down
the incline?
Answer in units of degree
Part 3
What is the acceleration of the block down
the incline if the angle of the incline is 31 ?
Answer in units of m/s2
Explanation / Answer
part 1
i cant see the figure
i assume the inclination angle to be degree
frictional force = Normal reaction * static friction coeff.
= 47*9.8*(cos )* 0.47
= 216.48xcos newton -----------------(1)
part 2
let the largest inclination angle be
for block to be rest
frictional force = component of weight in direction of inclination
m*g*static friction coeff = km*g*sin
from 1&2
tan=0.851
=40.39
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.