On Planet X, you drop a 25.0 kg stone from rest and measure its speed at various
ID: 2055199 • Letter: O
Question
On Planet X, you drop a 25.0 kg stone from rest and measure its speed at various times. Then you use the data you obtained to construct a graph (see the figure ) of its speed v as a function of time t.
Explanation / Answer
From the graph we get v as a function of time that is v = 30/2 * t =>v = 15t so distance dx/dt = 15t x = 15t^2/2 So it is following the normal equations of motion s = ut+.5gt^2 since u = 0 from dropped objects so s = .5gt^2 s = 15t^2/2 (g = 15m/s^2 for planet) So now v^2 = u^2 + 2as so u = sqrt(2*15*11.4) = 18.49 m/s but this is only when 11.4 m is maximum height. Since initial velocity is not given we can not find out 2 time intervals when it reaches 11.4 m so time taken to reach that height = v = u + at 18.49 = 15 t t = 1.232 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.