A truck of mass 11,222 kg moving at a speed of 62.4 mph has lost its brakes. For
ID: 2055140 • Letter: A
Question
A truck of mass 11,222 kg moving at a speed of 62.4 mph has lost its brakes. Fortunately, the driver finds a runaway lane, a gravel-covered incline that uses friction to stop a truck in such a situation; see the figure. In this case, the incline makes an angle of ? = 40.15 degree with the horizontal, and the gravel has a coefficient of friction of 0.634 with the tires of the truck. How far along the incline (?x) does the truck travel before it stops?
Go here to see figure:http://www.webassign.net/bauerphys1/6-p-052.gif
Explanation / Answer
friction force acting on the truck = mgcos + mgsin
deceleration of block= cos+sin= 11.06m/s2
u=62.4mph=27.89m/s
v2-u2=2as
0-27.892=2*(-11,06)*s
s=35.13m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.