A truck of mass 2000 kg has a low speed head-on collision with a small car of ma
ID: 1631993 • Letter: A
Question
A truck of mass 2000 kg has a low speed head-on collision with a small car of mats 900 kg. The initial velocity of the truck it 10 m/s and the car was moving at 12 m/s. The two vehicles become stuck together. Assuming no one has used the brakes yet, how fast will the combined truck/car system be moving just after the collision and in what direction? A bullet is fired upwards at a heavy block of mass 5kg. The bullet has an initial speed of 900 m/s, a mass of 0.02 kg, and becomes embedded in the wood. How high will the bullet/block system rise off the table after the collision? Steps: Use momentum conservation to determine the speed of the bullet/block after the collision Use energy conservation for the bullet/block after the collision to see how high it risesExplanation / Answer
(1) ans
Given that
mass m1=2000 kg
mass m2=900 kg
initial velocity u1=10 m/s
initial velocity u2=12 m/s
basing on the concept of the collision
now we find the combained velocity after collision
m1u1+m2u2=(m1+m2)v
2000*10+900*12=(2000+900)v
velocity v=10.6 m/s
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(2) ans
Given that
mass m1=0.02 kg
initial speed of the bullet u1=900 m/s
mass m2=5 kg
initial speed of the block u2=0 m/s
now we find the high of block rises
m1u1+m2u2-[m1+m2](2gh)^1/2
0.02*900+5*0=[0.02+5]*(2*9.8*h)^1/2
3.6=(19.6h)^1/2
height h=3.6^2/19.6=0.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.