How do you solve this problem I\'m continually getting the wrong answer for a An
ID: 2053769 • Letter: H
Question
How do you solve this problem I'm continually getting the wrong answer for a
An electron is a subatomic particle (m = 9.11 × 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +5.40 × 105 m/s to a final velocity of +2.10 × 106 m/s while traveling a distance of 0.038 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis:F1=7.50E-17 N, and F2 , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .
Explanation / Answer
by work energy theorem,
change in Kinetic energy = work by net force
so,
0.5*m*(v2^2 - v1^2) = 0.038*Fnet
Fnet = 0.5*m*(v2^2 - v1^2)/0.038
Fnet = 4.969 E-17 N
Fnet = F1 - F2
F2 = 2.531 E-17 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.