This is from a physics lab report on voltage and current for resistors in series
ID: 2053352 • Letter: T
Question
This is from a physics lab report on voltage and current for resistors in series and parallel. I'm having a difficult time analyzing the data.For one part of the lab we used two 100 ohm resistors in series and measured the following:
Voltage across voltage source: 2.90 V
Measured current through circuit: .028 A
Voltage across (1) 100ohm resistor: 1.41 V
Voltage across (2) 100ohm resistor: 1.41 V
Volrage across both resistors: 2.82 V
Based on that information, I need to calculate
1) The total resistance of the circuit
2) Calculated [theoretical] current trough circuit (based on the voltage across the voltage source and the resistance values of the resistors in the circuit
3) Percent diference (measured-calculated/calculated *100%) between the measured and calculated values of current for each circuit
If anyone can offer help it would be greatly appreciated
Explanation / Answer
R = Voltage/current 1) total resistance = R1 +R2 (as they are in series) = 100 + 100 =200 ohm 2) theoretical current = 2.9/200 = 0.0145 A 3) percent difference = (0.028/0.0145)*100 =193.1%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.