Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 2052077 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.4 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.7 cm. Point C is 5.26 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1.Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
What is the force between two 2.27 m long segments of the wires?
http://i40.tinypic.com/1ovmtg.gif
Explanation / Answer
For the magnetic field to be zero, I2/d2 = I1/d1, so I1 = (10.4/5.26)*(11.7+5.26) = 33.5 A.
The magnetic field at point A is 0I1/(2*.0585) + 0I2/(2*.0585) = 4 x 10-7*(33.5+10.4)/(2*.0585)= 4.75 x 10^-5 T.
The force between 2.27 m segments is d*B*A = 2.27*10.4*33.5*4 x 10-7/(2*.0117) = .135 N, repulsive.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.