The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.4 kg) that is held in po
ID: 2049027 • Letter: T
Question
The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.4 kg) that is held in position on a frictionless incline by a cord (length = 0.603 m). The mass per unit length of the cord is 1.24 10-2 kg/m, so the mass of the cord is negligible compared to the mass of the block. The cord is being vibrated at a frequency of 164 Hz (vibration source not shown in the drawing). What are the values of the angle ? between 15.0° and 90.0° at which a standing wave exists on the cord? (Enter your answers from smallest to largest.)°
°
Explanation / Answer
First you need to find the speed of the wave in therope. v = f = 164Hz * .604m(since it is a standing wavethe wavelength is the actual length of the rope: v =102.68m/s Then you need to find the Tension in the rope v = T/ : T = v2 * = T =(102.68)2 * 1.24e-2 kg/m = 130.73N Since there is no friction, T = mgsin 15.4kg * 9.8m/s * sin = 130.73N = 60.02 degrees First you need to find the speed of the wave in therope. v = f = 164Hz * .604m(since it is a standing wavethe wavelength is the actual length of the rope: v =102.68m/s Then you need to find the Tension in the rope v = T/ : T = v2 * = T =(102.68)2 * 1.24e-2 kg/m = 130.73N Since there is no friction, T = mgsin 15.4kg * 9.8m/s * sin = 130.73N = 60.02 degreesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.