A(n) 12 µF air-filled capacitor is charged to a potential difference of 3473 V.
ID: 2048463 • Letter: A
Question
A(n) 12 µF air-filled capacitor is charged to apotential difference of 3473 V.
A) What is the energy stored in it?
Answer in units of J
B) If the voltage source remains connected to the
capacitor, but the air is replaced by a layer of
plastic with dielectric constant of 4.9, what is
the new value of energy stored in it?
Answer in units of J
C) A 35 pF capacitor is charged to 2 kV and
then removed from the battery and connected
in parallel to an uncharged 50 pF capacitor.
What is the new charge on the second ca-
pacitor?
Answer in units of nC
Explanation / Answer
a) E=1/2cV^2=72.37 J
b) New value of C=12x10^(-6)x4.9
so E=354.61J
c) just after removing potential difference across 35pF capacitor= 2kV
let the charges be q1 and q2 on 35pF and 50pF respectively then
q1/35=q2/50
and q1+q2=(35x10^(-12)x2000) (charge conservation)
solving we get
q1=2.88x10^(-8)
q2=4.12x10^(-8)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.