Steps by steps solution with clear explanation on how to get the answer please.
ID: 2048121 • Letter: S
Question
Steps by steps solution with clear explanation on how to get the answer please.
Thanks in advance! =)
An open tank, measuring 4 m long by 2 wide by by 1.5 m high, is filled with water to a depth of 1 m as shown in Figure 2. The tank is being towed by a truck on a level road in the positive y direction. 4 m 1.5 m 1 m. A Water Figure 2 Determine the maximum acceleration if no water spillage is allowed during towing. (i) If the tank were to be towed on an uphill road that makes an angle of 10° with the horizontal, determine the maximum acceleration if water spillage is to be avoidedExplanation / Answer
At the condition of limiting spillage,
tan=a/g
so, 1.5/4=a/g
1)a=0.375g= 3.75 m/sec2
2) tan= acos10/(g+asin10)
1.5/4= 0.984a/(10+0.174a)
a=4.07 m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.