Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During a lightning flash, there exists a potential difference of Vcloud - Vgroun

ID: 2046936 • Letter: D

Question

During a lightning flash, there exists a potential difference of Vcloud - Vground = 1.2 X 10 ^9 V between a cloud and the ground. As a result, a charge of -25 C is transferred from the ground to the cloud. a) how much work (Wground-cloud) is done on the charge by the electric force? b) if the work done by the electric force wer used to accelerate a 1100 kg automobile from res, what would be its final speed? c) if the work done by the electric force were converted into heat, how many kilograms of water at 0 degrees C could be heated to 100 degrees C?

Explanation / Answer

(a). work done W = potential difference * charge = 1.281069 V* 25 C = 3 * 10 ^ 10 J (b). mass m = 1100 kg we know from work energy theorem work done W = change inkinetic energy W = ( 1/ 2)mv ^ 2 Since initial velocity = 0 from this final speed v = v[ 2W / m ] = 7385.48 m / s (c). MC dt = W from this mass of the water M = W / C dt where C = specific heat = 4186 J / kg oC dt = 100oC plug the values weget M = 71667.46 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote