Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A jet with mass m = 90000 kg jet accelerates down the runway for takeoff at 2.2

ID: 2046856 • Letter: A

Question

A jet with mass m = 90000 kg jet accelerates down the runway for takeoff at 2.2 m/s2.

the net horizontal force on the airplane as it accelerates for takeoff is 198000
the net vertical force on the airplane as it accelerates for takeoff is zero

now,
Once off the ground, the plane climbs upward for 20 seconds. During this time, the vertical speed increases from zero to 29 m/s, while the horizontal speed increases from 80 m/s to 96 m/s.

-What is the net horizontal force on the airplane as it climbs upward?

-What is the net vertical force on the airplane as it climbs upward?
-

Explanation / Answer

net hori foerce - mv/t = 16*90000/20 =72 kN net vertical force =m(v2-v1)/t =29*90000/20 =130.5 kN

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote