Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An astronomical radio telescope consists of two antennas separated by a distance

ID: 2046664 • Letter: A

Question

An astronomical radio telescope consists of two antennas separated by a distance of 210 m. Both antennas are tuned to the frequency of 18 MHz. The signals from each antenna are fed into a common amplifier, but one signal first passes through a phase selector that delays its phase by a chosen amount so that the telescope can "look" in different directions. When the phase delay is zero, plane radio waves that are incident vertically on the antennas produce signals that add constructively at the amplifier. What should the phase delay be so that signals coming from an angle = 11° with the vertical (in the plane formed by the vertical and the line joining the antennas) will add constructively at the amplifier? Hint: Radio waves travel at 3.00 108 m/s.

_______ rad

Explanation / Answer

= 3 * 10^8 / 18 * 10^6 = 16.66 m     wavelength of incoming signal, 18/ 16.66= 1.08 The phase difference is then 360 * 1.08 = 388.9 deg
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote