Two point charges, 5.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.4 cm apart on the x axis, su
ID: 2045714 • Letter: T
Question
Two point charges, 5.0 µC and -2.0 µC, are placed 4.4 cm apart on the x axis, such that the -2.0 µC charge is at x = 0 and the 5.0 µC charge is at x = 4.4 cm.(a) At what point(s) along the x axis is the electric field zero? (If there is no point where E = 0 in a region, enter "0" in that box.)
x < 0 ???? cm
0 < x < 4.4 cm???? cm
4.4 cm < x???? cm
(b) At what point(s) along the x axis is the potential zero? Let V = 0 at r = infinity (If there is no point where V = 0 in a region, enter "0" in that box.)
x < 0 ???? cm
0 < x < 4.4 cm???? cm
4.4 cm < x ???? cm
Explanation / Answer
a) the distance of null point from smaller charge will be x = d / square root of ( q2 /q1) - 1 , where 'd' is the ditance between the chrges and q2 is the bigger charge while q1 is the smaller charge hence, x = 6 / square root of ( 6 /2 ) - 1 = 8.2 cm from - 2 micro C charge. b) the distance of zero potential point from smaller charge will be x = d / ( q2 / q1 ) + 1 = 6 / ( 6 / 2 ) + 1 = 1.5 cm from - 2 micro C charge.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.