A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 2043251 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 35.0 m above sea level, directed at an angle theta above the horizontal with an unknown speed The projectile remains In flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance O of 172.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle theta. 3.95x10* deg Calculate the speed at which the rock Is launched. You know the net change In height of the rock, along with the horizontal distance It travels. Since you calculated the Initial angle already, you can use your equations of position In two dimensions to solve for the Initial speed. To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
vo cos * t = 172 => v cos = 86/3 m/sec
t=6 sec
-35 = v0 sin *t - (5)*t*t
-35 = v sin (6) - 180
[180 -35 ]/6 = v sin
v sin = 145/6 m/sec
tan = 145*3/6*86 = 145/172
= 40.13 degree answer !!!!
v = 86/(3*cos) = 28.666666/0.764584 = 37.4931 m/sec answer !!!!
v*v - u*u = 2as
181.25 = 2(10)s
s = 9.0625 m
ht above sea level = 35 + 9.0625 = 44.0625 m
lifesaver !!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.