One consequence of special relativity is the famous equation E = mc2, where m is
ID: 2043057 • Letter: O
Question
One consequence of special relativity is the famous equation E = mc2, where m is the mass of
an object and E is the rest energy (the energy of an object when v = 0).
a. How much mass does a 100-watt bulb dissipate (in heat and light) in one year?
b. Pedaling a bicycle at full throttle, you generate ½ horsepower of useful power (1
horsepower = 746 watts). The human body is about 25% efficient; i.e. 25% of the food
burned can be converted to useful work. How long a time will you have to ride your
bicycle in order to lose 1 kilogram by conversion of mass to energy? Express your
answer in years. How can reducing gyms stay in business?
Explanation / Answer
energy=100*3600*24*365 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.