An m 10.8 kg mass is attached to a cord that is wrapped around a wheel of radius
ID: 2041239 • Letter: A
Question
An m 10.8 kg mass is attached to a cord that is wrapped around a wheel of radius r11.0 cm (see the figure below). The acceleration of the mass down the frictionless incline is measured to be a 1.88 m/s2. Assuming the axle of the wheel to be frictionless, and the angle to be ? = 36.20 determine the tension in the rope. Submit Answer Tries 0/8 Determine the moment of inertia of the wheel Submit Answer Tries o/8 Determine angular speed of the wheel 1.96 s after it begins rotating, starting from rest. Submit Answer Tries 0/8Explanation / Answer
a) T = m g sin theta - ma
= (10.8 * 9.8 * sin 36.2) - (10.8 * 1.88)
Tension = 42.2 N
b) T r = I at / r
I = T r2 / at = (42.2 * 0.112) / (1.88)
moment of inertia = 0.272 kg.m2
c) angular speed = a t / r
= 1.88 * 1.96 / 0.11
= 33.5 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.