The International Space Station has a mass of 4.19 x 105 kg and orbits at a radi
ID: 2041065 • Letter: T
Question
The International Space Station has a mass of 4.19 x 105 kg and orbits at a radius of 6.79 x 106 m from the center of Earth. Find the gravitational force exerted by Earth on the space station, the space station's gravitational potential energy, and the weight of a 72.5 kg astronaut living inside the station. HINT (a) the gravitational force (in N) exerted by Earth on the space station (Enter the magnitude.) (b) the space station's gravitational potential energy (in ) (c) the weight (in N) of an 72.5 kg astronaut living inside the station Need Help? Read ItWatch ItExplanation / Answer
Given that,
m = 4.19*10^5 kg
r = 6.79*10^6 m
mass of earth, M = 6*10^24 kg
(a)
Gravitational force exerted by earth,
F = GMm / r^2
F = 6.67 *10^(-11) * 6*10^24 * 4.19 *10^5 / (6.79*10^6)^2
F = 3.63*10^6 N
(b)
Gravitational PE = GMm / r = F*r
PE = 3.63*10^6 * 6.79*10^6
PE = 2.46*10^13 J
(c)
Gravitational acceleration,
g = GM / r^2
g = 6.67 *10^(-11) * 6*10^24 / (6.79*10^6)^2 = 8.64 m/s^2
Weight of astronaut,
W = mg = 72.5*8.64
W = 626.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.