The International Space Station has a mass of 4.19 x 105 kg and orbits at a radi
ID: 1583195 • Letter: T
Question
The International Space Station has a mass of 4.19 x 105 kg and orbits at a radius of 6.79 x 106 m from the center of Earth. Find the gravitational force exerted by Earth on the space station, the space station's gravitational potential energy, and the weight of a 73.5 kg astronaut living inside the station. HINT (a) the gravitational force (in N) exerted by Earth on the space station (Enter the magnitude.) 3.62e6 (b) the space station's gravitational potential energy (in J) (c) the weight (in N) of an 73.5 kg astronaut living inside the stationExplanation / Answer
gravitational force F = G*Mearth*Mstation/r^2
F = 6.67*10^-11*5.97*10^24*4.19*10^5/(6.79*10^6)^2
F = 3.62*10^6 N
=============================
part(b)
gravitational potential energy U = -G*Mearth*Mstation/r
gravitational potential energy U = -6.67*10^-11*5.97*10^24*4.19*10^5/(6.79*10^6) = -2.46*10^13 J
====================
part (c)
weight W = force exerted by earth on astronaut
weight W = G*Mearth*Mastro/r^2
weight W = 6.67*10^-11*5.97*10^24*73.5/(6.79*10^6)^2 = 635 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.