Problem 1 In an RLC series circuit, the voltage amplitude and frequency of the s
ID: 2040742 • Letter: P
Question
Problem 1 In an RLC series circuit, the voltage amplitude and frequency of the source are 100 V and 500 Hz, respectively, and R 600 ?, L :-0.29 H, and C 21 ?F (a) What is the impedance of the circuit (in ?)? (b) What is the amplitude of the current from the source (in A)? (c) If the emf of the source is given by v(t) (100 V) sin (1000rt), how does the current vary with time? (i.e., write an expression for I(t), using the variable t as necessary.) (d) Repeat the above calculations with C changed to 0.21 HFExplanation / Answer
a)
indtuctive reactance, XL = 2*pi*f*L
= 2*pi*500*0.29
= 911.1 ohms
capacitive recatnce, XC = 1/(2*pi*f*C)
= 1/(2*pi*500*2.1*10^-6)
= 151.6 ohms
impedance if the circuit, z = sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2)
= sqrt(600^2 + (911.1 - 151.6)^2)
= 968 ohms
b) Imax = Vmax/z
= 100/968
= 0.103 A
c) here Xc < XL . so current lags voltage.
phase angle, theta = tan^-1( (XL - Xc)/R)
= tan^-1( (911.1 - 151.6)/600)
= 51.7 degrees
= 0.902 radians
so,
I(t) = Imax*sin(w*t - phi)
= Imax*sin(1000*t - 0.902)
d)
a)
indtuctive reactance, XL = 2*pi*f*L
= 2*pi*500*0.29
= 911.1 ohms
capacitive recatnce, XC = 1/(2*pi*f*C)
= 1/(2*pi*500*0.21*10^-6)
= 1516 ohms
impedance if the circuit, z = sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2)
= sqrt(600^2 + (911.1 - 1516)^2)
= 852 ohms
b) Imax = Vmax/z
= 100/852
= 0.113 A
c) here Xc > XL . so current leads voltage.
phase angle, theta = tan^-1( (XL - Xc)/R)
= tan^-1( (911.1 - 1516)/600)
= 45.2 degrees
= 0.789 radians
so,
I(t) = Imax*sin(w*t - phi)
= 0.113*sin(1000*t - 0.789)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.