A sound source is moving at 79 m/s toward a stationary listener that is standing
ID: 2040352 • Letter: A
Question
A sound source is moving at 79 m/s toward a stationary listener that is standing in still air. In the reference frame of the source, the listener and the air are moving toward the source at 79 m/s and the source is at rest. Assume that the source emits sound at a frequency of 206 Hz. Assume also that the sound travels through still air at 335 m/s. (a) At what speed, relative to the source, is the sound traveling in the region between the source and the listener? 256 m/s ) Find the wavelength of the sound in the region between the source and the listener. Enter a number (c) Find the frequency heard by the listener. HzExplanation / Answer
Part A
Speed of sound with reference frame of source will be = v1 = Vs - Va
Vs = Speed of sound = 335 m/sec
Va = speed of air = 79 m/sec
v1 = 335 - 79 = 256 m/sec
Part B
we know the relation between wavelength and frequency
lambda1 = v/f
v1 = 256 m/sec (from part A)
lambda1 = 256/206 = 1.24 m
Part C
frequency heard by listener will be
f1 = f0*(v1 + v2)/v1
v1 = speed of sound in reference frame of the source = 256 m/sec
v2 = speed of listener = 79 m/sec
f0 = 206 Hz
So,
f1 = 206*(256 + 79)/256
f1 = 269.6 Hz
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.