Two resistors In circuit 1 (see the figure), ohmic resistor Ri dissipates 7 watt
ID: 2039167 • Letter: T
Question
Two resistors In circuit 1 (see the figure), ohmic resistor Ri dissipates 7 watts; in circuit 2, ohmic resistor R2 dissipates 23 watts. The wires and batteries have negligible resistance. The circuits contain 10V batteries Circuit Circuit2 R2 (a) What is the resistance of R1 and of R2? S2 (b) Resistor R1 is made of a very thin metal wire that is 5 mm long, with a diameter of 0.1 mm. What is the electric field inside this metal resistor? V/m (c) The same resistors are used to construct circuit 3, using the same 10v battery as before. 10 V Circuit 3 Which of the following graphs best represents the potential as a function of position around circuit 37 (d) In circuit 3, calculate the number of electrons entering R1 every second, and the number of electrons entering R2 every second electrons/s (R1) electrons/s (R2) (e) What is the power output of the battery in circuit 3?Explanation / Answer
(a) P1 = 7 W, P2 = 23 W,V = 10 V
P = V^2/R
R1 = 10*10/7
R1 = 14.3 ohms
R2 = 10*10/23 = 3.45 ohms
(b) Electric charges only move on the outer surface of the conductor, for, inside it, the charges shall repel one another and must come outside as a result. The electric field is 0 inside this conductor.
(d) in circuit 3 R1 and R2 are ins series, In series combination current is constant
R = R1+R2
V =IR
10 = I(14.3+3.45)
I = 0.563 A
I1 = I2 = 0.563 A
e =1.6*10^-19 C
I1 = ne/t
n/t = 0.563/(1.6*10^-19) = 3.52*10^18 e/s
for R2 also same = 3.52*10^18 e/s
(e) P = I^2*R
P = (0.563^2) *(14.3+3.45)
P = 5.62 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.