Two red blood cells each have a mass of 8.0 10-14 kg and carry a negative charge
ID: 1586292 • Letter: T
Question
Two red blood cells each have a mass of 8.0 10-14 kg and carry a negative charge spread uniformly over their surfaces. The repulsion arising from the excess charge prevents the cells from clumping together. One cell carries 2.50 pC of charge and the other 3.10 pC, and each cell can be modeled as a sphere 7.5 m in diameter.
(a) What speed would they need when very far away from each other to get close enough to just touch? Assume that there is no viscous drag from any of the surrounding liquid. 474.34 Incorrect: Your answer is incorrect. m/s
(b) What is the maximum acceleration of the cells in part (a)?
Explanation / Answer
r = distance between the center = 2 x radius of each spehere = diameter = 7.5 um = 7.5 x 10-6 m
q1 = charge on first sphere = 2.5 x 10-12 C
q2 = charge on second sphere = 3.10 x 10-12 C
V = speed
m = mass of each = 8 x 10-14 kg
using conservation of energy
Kinetic energy of the system, = Electric Potential energy
(0.5) m V2 + (0.5) m V2 = k q1 q2 /r
m V2 = k q1 q2 /r
(8 x 10-14) V2 = (9 x 109) (2.5 x 10-12 ) (3.10 x 10-12 ) / (7.5 x 10-6 )
V = 341 m/s
b)
F = maximum electric Force between the spheres
r = distance
using the force formula
ma = F
ma = k q1 q2 /r2
(8 x 10-14) a = (9 x 109) (2.5 x 10-12 ) (3.10 x 10-12 ) / (7.5 x 10-6 )2
a = 1.55 x 1010 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.