Example. An object of mass 10.0 kg moving at the speed of v,broke into two parts
ID: 2039101 • Letter: E
Question
Example. An object of mass 10.0 kg moving at the speed of v,broke into two parts. Mass of the first new part equals to p-part of the mass of the initial object Speeds of the first and the second new parts are V1 and Vah respectively. Please, describe the disintegration: elastic, partly inelastic, or perfectly inelastic? Find the loss of kinetic energy AKE and the unknown magnitudes in the table. Results should be submitted in up to three significant figures. AKE Description of disintegration if 28 90.0 1.35.103 20.0Explanation / Answer
Here, it is given that one object breaks into two subobjects
Given,
Mass of object (m) = 10kg
The velocity of an object (Vi) = 1.35*10^3 cm/s or 13.5 m/s
After spliting object have two parts
Part 1- mass (m1) is equal to 90% of m = 0.90*10kg = 9kg
Velocity (V1f) of mass (m1) is 20 m/s
Part 2- mass (m2) is equal to 1 kg (m-m1)
Velocity (V2f) of part 2 is we have to find
Applying momentum conservation principle
m*Vi = (m1*V1f + m2* V2f)
10*13.5 = 9*20 + 1* V2f
V2f= -45 m/s ( - sign showing opposite direction)
Now, loss of Kinetic energy
Before spliting K.E is
K.E(i) = 1/2*m*Vi^2
K.E (i) = 0.5* 10* 13.5^2
K.E(i) = 911.25 J
Now after splitting
K.E (part 1) = 0.5 * 9 * 20^2 = 1800 J
K.E (part 2) = 0.5 * 1 * 45^2 = 1012.5 J (Opposite direction)
Total K.E (t)= 1800-1012.5 = 787.5 J
Now, total K.E loss
K.E (loss) = K.E (i) - K.E (t)
K.E (loss) = 911.25 - 787.50 = 123.75 J
Lastly, here the typle of disintegration is Pure elastic because after spliting into two part the velocities are unequal which is only happen in elastic.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.