A string is wrapped around a uniform disk of mass M = 1.8 kg and radius R = 0.11
ID: 2038736 • Letter: A
Question
A string is wrapped around a uniform disk of mass M = 1.8 kg and radius R = 0.11 m (see figure below). Attached to the disk are four low-mass rods of radius b = 0.13 m, each with a small mass m = 0.6 kg at the end. The device is initially at rest on a nearly frictionless surface. Then you pull the string with a constant force F = 22 N for a time of 0.2 s.
a/ Now what is the angular speed of the apparatus? (rad/s)
b/ Also calculate numerically the angle through which the apparatus turns, in radians and degrees.
Explanation / Answer
Moment of inertia of assembly:
I = ½MR² + 4mb²
I = ½(1.8kg)(0.11m)² + 4(0.6kg)(0.13m)² = 0.05145 kg·m²
torque ? = I*?
and also ? = F*R = 22N * 0.11m = 2.42 N·m
so
2.42 N·m = 0.05145kg·m² * ?
? = 47.04 rad/s²
(a) ? = ?*t = 47.04rad/s² * 0.2s = 9.41 rad/s ?
(b) ? = ½?t² = ½ * 47.04rad/s² * (0.2s)² = 0.9408 radians ?
which is 0.1497 rev and 53.9º ?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.