16 23.2.WA 014 My Notes Ask Your A solenold with 1200 turns per meter has a diam
ID: 2038594 • Letter: 1
Question
16 23.2.WA 014 My Notes Ask Your A solenold with 1200 turns per meter has a diameter of 8.00 cm. A current 1 2.48 A flows in the counterclockwise solenoid. A rectangular loop of length L 16.0 cm, width w 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid (a) Find the magnitude of the magnetic flux through the loop 1.B8E-6 (b) When the current is increased to 5.55 A, the magnit take for the current to get to this value? ude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it is the magnitude of the change in flux? How is the induced emf related to the change in flux? msExplanation / Answer
a) B = mu0 N I = 4 pi * 10-7 * 1200 * 2.48 = 3.74 * 10-3 T
phi = B A = 3.74 * 10-3 * pi * (0.042)
= 1.88 * 10-5 wb
b) phifinal = 2 B A = 2 * 4 pi * 10-7 * 1200 * 5.55 * pi * 0.042 = 8.4 * 10-5 wb
phiinitial = 2 B A = 2 * 4 pi * 10-7 * 1200 * 2.48 * pi * 0.042 = 3.75 * 10-5 wb
t = phifinal - phiinitial / t
= (8.4 * 10-5) - (3.75 * 10-5) / (116 * 10-3)
= 4 * 10-4 s = 0.400 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.