1555852 C595598s imid C93306 round:4-Go. xm/studentexam/boardquery/boardquery_js
ID: 2806572 • Letter: 1
Question
1555852 C595598s imid C93306 round:4-Go. xm/studentexam/boardquery/boardquery_js.cfm?studentKey 15558528gsimid C59559&simid; C933068round-4 COMPxm Comp JM Exam NUIER Points: 10 G2006 Capsim Management Simulations, Inc. 10 Assuming no direct tactory overhead costs (e, inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Best product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35% Given their product currently is priced at $35.00, what would they need to limit the material and labor costs to? Select 1 Save Answer ts $21 00 $22.75 $24.50 $23.00 10 10 10 10 10 10 55 East Monroe, Suite 3210 Chicage IL 60603 USA and Canada 377 477-4707 (Others 1-012-477-7200) sales@capsim.comExplanation / Answer
selling price = 35
contribution margin in % =35%
contribution margin in value = 35*35% = 12.25
variable cost (material and labor cost) = selling price-contribution margin
35-12.25 = 22.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.