5. Consider the Earth and a cloud layer 600 m above the planet to be the plates
ID: 2038250 • Letter: 5
Question
5. Consider the Earth and a cloud layer 600 m above the planet to be the plates of a paralel-plate capacitor. The cloud layer has an area of 2.0X10' m2: What is the capacitance? 6. A 120 V heater is rated at 1200 watts. What is the current through the heater? 7. A metallic conductor has a resistivity of 15 x10*Om. What is the resistance of a piece that is 30m long and has a uniform cross sectional area of 6.5 X10 m2 8. What will the new resistance be of a 250 0 platinum wire if its temperature is raised from 20c to 92°C? 9. When a resistor is connected across a 12.0-V battery, a current of 482 x10 Amp flows. What is the resistance in the circuit?Explanation / Answer
5.
Capacitance is given by:
C = e0*A/d
C = 8.85*10^-12*2*10^5/600
C = 2.95*10^-9 F
C = 2.95 nF
6.
Power is given by:
P = V*i
i = P/V = 1200/120
i = 10 Amp
7.
Resistance is given by:
R = rho*L/A
R = 15*10^-6*30/(6.5*10^-6)
R = 69.23 ohm
8.
R = R0*(1 + alpha*dT)
R = 250*(1 + 3.73*10^-3(92 - 20))
R = 317.14 ohm
9.
R = V/i = 12/(482*10^-3)
R = 24.90 ohm
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.