Boron-12, an unstable nucleus, undergoes the following decay process. The half-l
ID: 2037960 • Letter: B
Question
Boron-12, an unstable nucleus, undergoes the following decay process. The half-life for this beta decay is 20.2 milliseconds and the atomic mass of Boron-12 is 12.0143521 u (Anti-neutrino) electron 12 orray photon 12 12 a) What is the binding energy per nucleon for Boron-12? (5 pts) b) A 275 g sample of this isotope of Boron contains how many nuclei? (1 pt) c) If you started with a 275 g sample of Boron-12 at time 0, how many nuclei of this isotope would be left 0.500 seconds? (3 pts) d) What is the activity of this 275 g sample of Boron-12 in decays/second att 0.500 seconds? (I pt)Explanation / Answer
a) number of protons - 5
Number of nuetrons - 7 (12-5)
Mass of 1 proton - 1.00728 amu
Mass of 1 nuetron- 1.00867
Combined mass is calculated as,
( 5* 1.00728)+ (7* 1.00867)=12.09709
Now we have to calculate mass defect
?m= 12.09709-12.0143521=.0827379 amu
Next we have to convert mass defect into energy
We know 1 amu= 1.6606* 10^-27 kg
So total mass defect in kg = .0827479*(1.6606*10^-27)
= 1.373945*10^-28 kg/nucleus
Convert this mass into energy by ?E=?mc^2
Where c= 2.9979*10^8 m/s
E=(1.373945*10^-28)*(2.9979*10^8)= 1.23482*10^-11 j/nucleus
To convert this into Me( mega electron volts) per nucleon,
1 Mev=1.602*10^-13 J
Then (1.23482*10^-11)/(1.602*10^-13 * 12)=6.4234 Mev/ nucleon
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.