A traffic light hangs from a pole as shown in the figure(Figure 1). The uniform
ID: 2037118 • Letter: A
Question
A traffic light hangs from a pole as shown in the figure(Figure 1). The uniform aluminum pole AB is 7.10 m long and has a mass of 11.0 kg . The mass of the traffic light is 22.0 kg .
Part A
Determine the tension in the horizontal massless cable CD.
SubmitRequest Answer
Part B
Determine the vertical and horizontal components of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole.
Enter your answers numerically separated by a comma.
SubmitRequest Answer
Next
1 of 1
A traffic light hangs from a pole as shown in the figure(Figure 1). The uniform aluminum pole AB is 7.10 m long and has a mass of 11.0 kg . The mass of the traffic light is 22.0 kg .
Part A
Determine the tension in the horizontal massless cable CD.
FT = NSubmitRequest Answer
Part B
Determine the vertical and horizontal components of the force exerted by the pivot A on the aluminum pole.
Enter your answers numerically separated by a comma.
Fvertical, Fhorizontal = NSubmitRequest Answer
Provide FeedbackNext
Figure1 of 1
37° 3.80 mExplanation / Answer
using force balance
In x-direction
Total force = 0
Fah - T = 0
Fah = T
in y-direction
Fay - Mg - mg = 0
Fay = (22 + 11)*9.81
Fay = 323.73 N
using torque balance about the point A
total torque = 0
Mg*L*cos A + mg*(L/2)*cos A - T*h = 0
T = (22*9.81*7.1*cos 53 deg + 11*9.81*3.55*cos 53 deg)/3.8
T = 303.35 N
Fah = T = 303.35 N
Fay = 323.73 N
Fay, Fah = 323.73, 303.35
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.