Main Menu Contents Gla ??Course Contents » O Timer ?Notes d Evaluate Feedback-Pr
ID: 2037112 • Letter: M
Question
Main Menu Contents Gla ??Course Contents » O Timer ?Notes d Evaluate Feedback-Print (m1nfo » Asteroid orbits the Sun Due in 3 hours, 10 minu An asteroid, whose mass is 4.30x10 times the mass of Earth, revolves in a circular orbit around the Sun at a distance that is 4 times the Earth's distance from the Sun. Calculate the period of revolution of the asteroid Submit Answer You have entered thatSubmission not graded. Use Tries 0/10 Previous answer before more digits. What is the ratio of the kinetic energy of the asteroid to the kinetic energy of Earth? 15x1044 Submit Answer Inco Post Discussion rrect. Tries 1/10 Previous Tries Send Feedback O Type here to search os W F3 F4 · F5 FeExplanation / Answer
1] Period of orbit
The orbit variables can be determined from Newtons laws,
GM_sun*m/R^2 = m*v^2/R
GM_sun/R = v^2 = (2*pi*R/T)^2
T^2 = (2*pi)^2*R^3/GM_sun
T = K*R^(3/2)
Tasteriod/Tearth = Rasteroid/Rearth
Tasteroid = 4^(3/2)*1 = 8 years
2] KEasteriod/KEearth = 0.5*Ma*Va^2 / (0.5MeVe^2)
= Ma*(wa*Ra)^2/ [Me*(we*Re)^2]
= 4.30^10^-4*Me*(2*pi/Ta)^2*(4*Re)^2 /[Me*(2*pi/Te)^2*Re^2]
= 4.30*10^-4*16*(1/8)^2
= 1.075*10^-4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.