3. You bought an old house and decide to rewire it. You visit the local home-har
ID: 2036821 • Letter: 3
Question
3. You bought an old house and decide to rewire it. You visit the local home-hardware store to purchase 1 500m copper wire with a specific resistance (resistivity) of pc 1.68. 10 8?m and a diameter of = 0.5cm. (a) What is the resistance of the entire spool of wire? (b) A friend offers you a different copper wire for free. This wire is specified to have a resistance of 1002 per 100m length. Calculate the radius of this wire assuming the same resistivity as before Would you take your friend's offer? Explain why or why not!Explanation / Answer
(a) Length =500m Area = 3.14 x 0.0025 x 0.0025 = 1.9625 x 10-5
Total Resistance = pCu x Length/Area = 1.68 x 10-8 x 500 / (1.9625 x 10-5)
Tota resistance = 0.84 Ohm
(b) Resistance of the wire offered by friend = 100/100 = 1 Ohm
Resistivity = Resistance x Area/ Length
1.68 x 10-8 = 1 x Area/ 100
Area = 1.68 x 10-6
3.14 x r2 = 1.68 x 10-6
r = 0.731 mm
No I would not take my friends offer as the the wire has higher resistnace thus greater loss of energy and higher bill amount.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.