Se CP10 21 P045 W Ask Your A transformer is to be used to provide power for a co
ID: 2036680 • Letter: S
Question
Se CP10 21 P045 W Ask Your A transformer is to be used to provide power for a computer disk drive that needs 5.B V (rms) instead of the 120 V (rm) from the wal outlet. The number of turns in the primary is aid, and it delivers 500 mA (the secondary current) at an output voltage of 5.8 V (rms) (a) Should the transformer have more turns in the secondary compared to the primary, or fewer turns? O There should be more turns in the secondary. O There should be fewer turns in the secondary ) Find the current in the primary mA c) Find the niumber of turns in the secondary turnsExplanation / Answer
Given,
V1 = 120 V ; V2 = 5.8 V ; N1 = 310 ; I2 = 500 mA ;
a)There should be fewer turns in the secondary.
b)We know that
V1/V2 = I2/I1
I1 = (V2/V1) I2
I1 = (5.8/120) x 500 = 24.17 mA
Hence, I1 = 24.17 mA
c)We know that
N1/N2 = V1/V2
N2 = (V2/V1)N1
N2 = (5.8/120)310 = 14.98
Hence, N2 = 14.98 turms ( = 15 turns)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.