An LC circuit consists of a 2.89 mH inductor and a 4.89 µF capacitor. (a) Find i
ID: 2036641 • Letter: A
Question
An LC circuit consists of a 2.89 mH inductor and a 4.89 µF capacitor.
(a) Find its impedance at 59.4 Hz.
(b) Find its impedance at 10.0 kHz.
(c) Now a 32.9 ? resistor is added in series with the inductor and capacitor. Find the impedance of this RLC circuit at 59.4 Hz and 10.0 kHz.
(d) Compare the values of Z in parts (a) and (b) with those found in part (c), in which there was also a resistor. Why are they similar? (Select all that apply.)
At low frequency, the capacitor dominates.
At high frequency, the capacitor dominates.
The resistor makes little contribution to the total impedance.
At low frequency, the inductor dominates.
At high frequency, the inductor dominates.
At 59.4 Hz ? At 10.0 kHz ?Explanation / Answer
L = 2.89 x 10^-3 H
C = 4.89 x 10^-6 F
(A) f = 59.4 Hz
xL = 2 pi f L = 1.0786 ohm
Xc = 1/(2 pi f C ) = 547.93
Z = |XL - Xc| = 547 ohm ....Ans
(B) f = 10 x 10^3 Hz
xL = 181.58 ohm
xC = 3.25 ohm
Z = 178.3 ohm ....Ans
(C) Z = sqrt[ R^2 + (XL - xC)^2]
and R = 32.9 ohm
at f = 59.4 Hz, Z = 548 Ohm
at f = 10 kHz . Z 181.3 ohm
(D) at low frequency, capacitor dominates.
at high frequency, inductor dominates.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.